Webçınarı internet hizmetleri ve seo
DÖRT PARÇASI CENNETTEN GELEN CAMİ - SOKULLU MEHMET PAŞA CAMİİ (KADIRGA)

DÖRT PARÇASI CENNETTEN GELEN CAMİ - SOKULLU MEHMET PAŞA CAMİİ (KADIRGA)

      Üç padişaha da sadrazamlık yaparak Osmanlı Tarihinde önemli bir yer edinen Sokullu Mehmet Paşa’nın İstanbul’da kendi adına yapılmış iki camiden biri olan bu cami, büyük usta Mimar Sinan’ın en muhteşem eserlerinden biridir. Cami Sokullu Mehmet Paşa külliyesinin bir parçasıdır.
 
     İstanbul Fatih ilçesi Kadırda semti Şehit Mehmet Paşa yokuşunda bulunan Sokullu Mehmet Paşa Camii Mimar Sinan tarafından 1571-1572 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamı Sokullu Mehmet Paşaya ithafen eşinin isteğiyle inşa edilmiştir. Camide bulunan iznik çinileri ve kalem işleri Osmanlı el işçiliğinin en güzel örneklerindendir.
 
     Hacer-ül Esved'' taşının altı parçası, Türkiye'de bulunuyor. Hacer’ül- Esved taşının muhafazası yenilenirken kopan parçalar bu dönemde İstanbul’a getirilir ve bu taşlardan dört tanesi de bu caminin yapımında kullanılır. Altın çerçeve ile kaplı parçalar, caminin giriş kapısı üzerindeki mermer taşların ortasında, mihrabın üst kısmında, minbere giriş kapısının üzerinde ve minber kubbesinin altında bulunuyor.
 
     Hacer-ül Esved taşının diğer parçalarıda Süleymaniye Külliyesi içindeki Kanuni Sultan Süleyman Türbesi'nin giriş kapısının üzerindeki saçağın altında, diğeri ise Edirne Eski Camii'de ziyaretçilerini bekliyor.

Koordinat
Paylaş:

Yorumlar (0)

Yorum Bırak