Webçınarı internet hizmetleri ve seo
LALELİ  CAMİİ

LALELİ CAMİİ

     Camiye adını veren Lâleli baba ile Padişah Sultan Üçüncü Mustafa Han arasında geçen bir de hikâye vardır.
 
Sultan, bu camii yaptırırken çevrede Lâleli Baba namında her sözü hikmetli evliya bir zatın yaşadığını öğrenir. Onunla görüşmek,  sohbetinden istifade etmek istediğini söyleyerek haber gönderir. Lâleli Baba, padişahın kendisini ziyaret etmek istediği haberini alınca buyur eder. Padişah, Lâleli Baba'nın sohbetinden pek memnun kalır ve onunla daha sık görüşme arzusunu belirterek ayrılırken bir soru sorar. 
 
“Efendi hazretleri, bu dünyada en güzel şey nedir acaba?
 
Lâleli Baba cevap verir
 
“ Bu dünyada en değerli şey yiyip içtikten sonra sıkıntısız biçimde def-i hacetini yapabilmektir”. Der.
 
Hükümdar bu cevaptan pek hoşnut olmaz. Başından beri hikmetli konuşmalarıyla kendisini etkileyen kişiye böyle bir cevabı pek yakıştıramaz, nezaketsiz bulur. Padişahın gönlünden geçen bu düşünce ve itiraz, Lâleli Baba'ya malum olur. Yakında görürüz, anlamında bir tebessümle sultana mukabele eder.
 
Padişah ve beraberindekiler oradan ayrılıp saraya dönerler. Ertesi gün padişah rahatsızlanır. Bir türlü ihtiyacını giderememektedir. Saray hekimleri seferber olurlar. Çeşitli otlar ilaçlar nafile. Hiç bir çare bulamazlar. Padişah kıvranmakta bir türlü rahatlayamamaktadır.
 
Nihayet hatasını anlar ve bu hâlin Lâleli babanın sözüne itirazından dolayı başına geldiğine hükmeder. Derhal adamları ile Lâleli babanın yanına giderek, hata ettiğini, kendisini affetmesini rica eder.
 
Lâleli Baba, Allahın nice nimetlerine sahip olduğumuz halde, alışkanlık sebebiyle bunların kıymetini bilmiyoruz der.  Yiyip içtikten sonra ihtiyaç gidermenin büyük bir nimet olduğunu hatırlatır.
 
“Pekala, Rahatlaman karşılığında ne vereceksin?” der.
 
Padişah,“Senin bölgende yaptırdığım o camiyi sana bağışlayacağım”,
 
“Yetmez” der Lâleli baba.
 
Padişah birçok şeyler daha bağışlar.
 
Şeyh, “Bunlar yetmez” demeye devam eder.
 
En sonunda, “Seni affederim, bu halden de kurtulursun ama karşılığında saltanatı isterim, yoksa kendin bilirsin” der.
 
Padişah bu halden o kadar bunalmıştır ki “O da senin olsun” der.
 
Baba dua eder, “Haydi git Allah'ın izniyle kurtulacaksın” diyerek sırtını sıvazlar.
 
Padişah gerçekten bu sıkıntılı halden kurtulur ve çok rahatlar. Fakat saltanat da elden gitmiştir.
 
Hikaye bu ya, koskoca Osmanlı sultanı çaresiz, saltanatı teslim etmek üzere adamları ile Lâleli babaya gider. Lâleli Baba sultanın haline bakıp der ki:
 
“Bir saltanat ki bir def-i hacete değişiliyor, öylesine ucuz bir saltanat bize lazım değil, al yine senin olsun. Bize sadece caminin adı yeter.” diyerek padişahı yolcu eder. İşte o günden bu güne caminin adı Lâleli Camiidir.

Koordinat
Paylaş:

Yorumlar (0)

Yorum Bırak